Ekstraklasa

Ilość widzów: 28 700

Data: sobota, 28 kwiecień 2018 20:30

Lokalizacja: Inea Stadion

Lech Poznań meczem z Górnikiem Zabrze w 33 kolejce Ekstraklasy miał zrobić kolejny krok do Mistrzostwa Polski. Miał...

Wyszła jednak z tego jedna wielka kupa. Nie boję sie używac takich słów, bo jeśli na teren lidera przyjeżdża zespół rozbity po braku awansu do finału Pucharu Polski, bez najlepszego strzelca zespołu i taki który na tym samym terenie trzy tygodnie dostał trzy bramki w plecy, to faworyt mógł być tylko jeden. I Lech ten mecz zaczął całkiem nieźle bo od dwóch szans Kamila Jóźwiaka. Raz jednak Górnika uratował słupek, a chwilę potem bramkarz Tomasz Loska. Lech miał przewage, ale co z tego, gdy pierwsza groźna akcja Górnika zakończyła się ich bramką. Dośrodkowanie Rafała Kurzawy wykorzystał Marcin Urynowicz, który z bliskiej odległości otworzył wynik meczu. W 35 minucie za to Górnik wyprowadził piekną kontrę, którą na bramkę zamienił Mateusz Wieteska, czyli środkowy obrońca gości. Jakim cudem on się tam znalazł to rzecz nie wyjaśniona. Fatalnie w tej połowie grał Mario Siyum, fatalnie także Wołodymyr Kostevych. Nadal jednak można było mieć nadzieję, że Lech w drugiej połowie jest w stanie odwrócic losy tego meczu. Gdy jednak w 69 minucie Szymon Matuszek zdobył gola po wrzucie z autu Kurzawy mecz był praktycznie zamknięty. Cztery minuty później do odbitego strzału przez Putnockiego dopadł Damian Kądzior i zrobiło się 0:4. Cisza jaka w tym momencie była na stadionie była przerażająca. Nikt totalnie nie spodziewał się takiego obrotu spraw. To był dramat. Chwilę potem na boisko wszedł Maciej Makuszewski, który uporał się z kontuzją i ciągle wierzy w wyjazd na mundial. I co ciekawe w pierwszej akcji dograł piłkę do Khoblenki, a ten strzelił bramkę. Było 1:4, i lekka nadzieja w jakiś fenomenalny powrót sie urodziła. Nic jednak takiego się nie wydarzało. Lech wcale jakoś wielce nie przyspieszył i zdobył tylko jeszcze jedną bramkę. Zdobył go bardzo ładną przewrotką Maciej Gajos w samej koncówce meczu. Warto jeszcze dodać, że sędzia Frankowski miał świete prawo wyrzucić z boiska Emira Dilavera, ale po konsultacji VAR dał mu tylko żółtą kartkę.

Lech przegrał więc 2:4 i pokazał swoje najgorsze oblicze, które wydawało się, że jest już za tym zespołem. Faza mistrzowska jest póki co dla Kolejorza  fatalna. Dwie porażki u siebie plus wygrana w kiepskim stylu z Zagłębiem. Zamiast dziewięciu punktów mamy więc trzy, a najważniejsze i najtrudniejsze mecze dopiero przed Lechem. Oczywiście nadal Lech ma wszystko w swoich rękach i wygrywając wszysko do końca zostaje Mistrzem Polski, ale po takim meczu taki scenariusz jawi się jako science-fiction. Taka jendak żenująca porażka z Górnikiem też jawiła się w ten sposób, więc kto wie...

Lech Poznań – Górnik Zabrze 2:4 (0:2)

Khoblenko (75), Gajos (90) - Urynowicz (18), Wieteska (35), Matuszek (69), Kądzior (73)

Żółte kartki: Majewski, Vujadinović, Dilaver - Bochniewicz, Wieteska, Gryszkiewicz, Loska

Lech Poznań: Matus Putnocky – Mario Situm, Emir Dilaver, Nikola Vujadinović, Volodymyr Kostevych – Łukasz Trałka, Maciej Gajos, Radosław Majewski (73. Maciej Makuszewski)– Tymoteusz Klupś (46. Oleksiy Khoblenko), Chrystian Gytkjaer, Kamil Jóźwiak

Górnik Zabrze: Tomasz Loska – Mateusz Wieteska, Dani Suarez, Paweł Bochniewcz, Adrian Gryszkiewicz (90. Adam Wolniewicz) – Damian Kądzior, Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski, Rafał Kurzawa – Daniel Smuga (80. Dariusz Pawłowski), Marcin Urynowicz (87. Michał Koj)