Poznajmy się - WKS Owieczki

Poznajmy się - WKS Owieczki

WKS Owieczki to trzeci nowy klub na poznańskiej mapie w nowym sezonie.

 

Klub z Gminy Łubowo do sezonu w B-klasie przystąpi w grupie I. Rywalem WKS-u będą chociażby Odlew Poznań, Maratończyk Brzeźno czy Fara Pelikan Żydowo. To właśnie klub z Żydowa będzie pierwszym rywalem w nowym sezonie, już w najbliższą sobotę 25 sierpnia o godzinie 17:00.

O wszystkich wątkach związanych z tym klubem porozmawialiśmy z Mateuszem Cieślińskim, czyli człowiekiem orkiestrą w klubie. Mateusz jest jednocześnie prezesem, trenerem, a w razie potrzeby także zawodnikiem zgłoszonym do gry.

Kiedy i w jakich okolicznościach powstał klub?

WKS Owieczki powstał w 2012 roku. W sezonie 2011/12 graliśmy w zespole Kołaty - Pana Tadzia, którego serdecznie pozdrawiam z tego miejsca. W sumie w jego zespole „przewinęło się” około 7 zawodników, którzy stworzyli szkielet naszego zespołu. Po tym sezonie zadecydowaliśmy, że założymy drużynę i zgłosimy się do Amatorskiej Gminnej Ligi Piłki Nożnej Pobiedziska-Łubowo. W tej lidze rozegraliśmy w sumie 6 sezonów (zajęliśmy kolejno miejsca: 9,5,2,3,6,3)  nigdy nie wygraliśmy tych rozgrywek, ale raz udało nam się wygrać superpuchar ligi.

2.jpg

Boisko w Owieczkach w roku 2012 zastaliśmy zarośnięte do pasa, na którym były tylko dwie bramki. W latach 80-tych boisko stworzył Marek Kropidłowski działacz LZS Owieczki (obecnie honorowy prezes WKS-u). Drużyna LZS-u  grała w okolicznych turniejach na dużych boiskach, a także zaliczył swój epizod w B-klasie pod nazwą Owieczki/Wierzyce.

Co spowodowało, że właśnie teraz zgłosiliście się do rozgrywek ligowych?

Nie mieliśmy szatni na swoim boisku, a nasi zawodnicy nie chcieli grać w innej miejscowości i woleliśmy poczekać, dlatego spędziliśmy 6 sezonów w „amatorce”. Poziom tej ligi i organizacja stała na dobrym poziomie. Dopiero od dwóch sezonów po zmianie zarządu ligi zaczęło się coś psuć. Liczba zespołów zmalała, zarząd ligi nie traktował wszystkich jednakowo i podejmował często dziwne decyzje.  Właśnie z AGLPN wyszły zespoły z Kłecka, Łubowa, czy też Szczytnik Czerniejewskich, które obecnie grają w A-klasie i B-klasie.

Po 6 latach starań…mamy już szatnie :). Naszej Gminie Łubowo udało się pozyskać środki z  Urzędu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu "Szatnie na medal", dlatego meldujemy się w B –klasie w nowym sezonie 2018/19. Chciałbym podziękować Wójtowi Gminy Łubowo - Panu Andrzejowi Łozowskiemu i Urzędowi Gminy Łubowo, którzy wspiera nas od samego początku. Bez ich wsparcia i pomocy przy utrzymaniu boiska, byłoby ciężko wystartować nawet w „Serie B”.

Jaki stawiacie sobie cel na ten sezon, a jakie są plany długofalowe klubu?

Cel na ten sezon jest taki sam niezmienny od 6 sezonów - grać w każdym meczu o zwycięstwo, właśnie wtedy jest największa radość z gry w piłkę. Gramy dla zabawy, tworzymy zgraną ekipę, naszą siłą jest drużyna i ludzie, którzy budują ten klub. Boisko i rywale zweryfikuje niejednokrotnie nasze miejsce w szeregu. Myślę, że środek tabeli jest w naszym zasięgu. Jako beniaminek nic nie musimy, tylko możemy zdobyć, jak najwyższe miejsce w tabeli. Nie robimy żadnej presji na wynik/awans do A-klasy (który nam nie jest potrzebny do szczęścia). Wystarczy nam, że gramy w lidze, w której są jasne i równe zasady dla wszystkich, a także możemy regularnie spotykać się i grać w piłkę. Jesteśmy świadomi, że w Owieczkach mieszka ok. 250 osób, nie ma wielkich firm, a płyta boiska nie jest równa, jak stół, dlatego bycie drugą Termalicą nam nie grozi. Szczytem naszych możliwości i umiejętności jest poziom A–klasy.

W przyszłości chcemy na pewno podnieść poziom infrastruktury boiska w Owieczkach i cały czas stwarzać zawodnikom profesjonalne warunki do uprawiania piłki nożnej. Ostatnio powstały dwie budki dla zawodników rezerwowych, które zostały sfinansowane/skonstruowane przez: firmy Arko-Bud i Pawhaus, Pana Marka Kropidłowskiego i zawodników WKS Owieczki - za co wszystkim bardzo dziękuję! Bez ich pomocy ciężko by było poczynić tego typu inwestycję.

lawki.jpg

Ile razy w tygodniu trenujecie i gdzie będziecie rozgrywać swoje mecze ligowe?

Trenujemy dwa razy w tygodniu, treningi i mecze rozgrywamy w Owieczkach.

Jak wygląda wasza kadra? Czy prowadziliście nabór do drużyny?

Mamy bardzo szeroką kadrę, która powoduję rywalizację o miejsce w składzie i wysoką frekwencję na treningach. Skład oparty jest na zawodnikach z poprzedniego sezonu, praktycznie wszyscy zawodnicy zostali na kolejny rok. Do zespołu dołączyło 7 „nowych” zawodników, którzy powalczą o skład. Czterech z nich grało w przeszłości w Owieczkach. Pozostałą trójkę znałem już prędzej prywatnie. Naboru do drużyny nie prowadziliśmy, bo bardzo szybko zamknęliśmy kadrę i nie było takiej potrzeby.

3.jpg

O autorze

Łukasz Duszczak Łukasz Duszczak

Redaktor Naczelny tego przedsięwzięcia. Z zawodu Groundhopper i kibic LP.

Skomentuj

 

 

 

 pnl

 

 logo_wybrane.png

 

 

Instagram

ppx

 

budzik

 

gazeta

 

 

mojfyrtel logo png

 mojeWronkiWersjaPlakatowa 2

 

 

Chcesz nas zaprosić na mecz swojej drużyny?

A może chciałbyś do nas dołączyć?

W tych i w każdych innych sprawach pasujących do tematyki strony piszcie śmiało na:

peryferiafutbolu@gmail.com