Grupa: Poznań Zachód

Ilość widzów: ok. 40 (większość z Szamotuł)

Data: sobota, 27 kwiecień 2019 16:00

Lokalizacja: Baranowo

Sobotni mecz Tarnovii II ze Spartą Szamotuły to nie był jakiś wielki hit, ale spotkanie dość istotne dla obu drużyn.

Przede wszystkim wazny był to mecz dla gospodarzy. Tarnovia zajmowała przed tym spotkaniem 12 miejsce więc była w strefie spadkowej. Sytuacja w tej grupie jest jednak na dole mocno zagęszczona i np. do ósmego w tabeli TSG Kamieniec, Tarnovia traciła tylko 4 punkty, więc wszystko jest tu jeszcze możliwe. Ważne tylko aby punktować. Tarnovia w tym roku zdobyła 4 punkty, chociaż tak naprawdę na boisku wywalczyła tylko 2, ale mecz właśnie z TSG Kamieniec mimo remisu został zweryfikowany jako walkower dla Tarnovii za grę u gości nieuprawionego zawodnika.

Sparta po fatalnym początku sezonu zdecydowanie ruszyła do przodu i na ten moment jest na 6 miejscu z 29 punktami. O awansie jednak ciężko myśleć, bo straty do Czarnych Wróblewo i Patrii Buk jest raczej za duża, a i te zespoły punktują na tyle regularnie, że nie wydaje się aby dopuściły kogoś innego na czub tabeli. Sparta w tym roku jeszcze nie przegrała bo odniosła trzy zwycięstwa i tylko raz podzieliła się punktami remisując we Wróblewie. Sparta do Baranowa przyjechała też żądna rewanżu, bo w rundzie jesiennej przegrała u siebie z Tarnovią 1:2.

Mecz zaczął nam się od strzału z rzutu wolnego w 2 minucie dla gospodarzy Karola Raźniaka, który trafił w mur gości. Chwilę później to Sparta miała swoją okazję, a dokładnie miał ją Damian Cudaszewski, ale jego uderzenie ładnie obronił Dominik Burkiciak. Dosłownie minutę później z 25 metra uderzał Szymon Sierżant, ale strzał minimalnie minął bramkę. Potem na boisku zrobiło nam się trochę nerwowo, a sędzia pokazał m.in. żółtą kartkę Adrianowi Barańskiemu ze Sparty, którego już wcześniej ostrzegł żeby był mniej agresywny na boisku. W 22 minucie podanie Denisa Maćkowiaka trafiło do Cudaszewskiego, ale jego strzał zza linii pola karnego minął lewy słupek bramki. Chwilę później ładnym uderzeniem z dalka dla gości popisał się Mateusz Lembicz, ale też obok. Lembicz to w pierwszej połowie była jedna z jaśniejszych postaci na boisku. Ten 18-letni nominalny stoper zagrał w tym meczu na pozycji defensywnego pomocnika i radził sobie naprawdę dobrze. Swietnie dzielił piłki, nie notował strat. Widać było u niego ogromną mądrość w podejmwoaniu decyzji. Jednym z lepszych zagrań Lembicza było ładne diagonalne podanie do Jana Bigosa na lewą stronę, ale ten strzelił wysoko nad bramką. W 35 minucie mieliśmy małą kontrowersję, gdyż wydawało się, że obrońca gospodarzy broniąc sytuacji w wyniku błędu trafił sobie piłką w rekę. Sędzia jednak rzutu karnego nie odgwizdał, a chyba powinien. Sparta w końcówce pierwszej połowy zdobyła nawet bramkę, ale Denis Maćkowiak w momencie oddania strzału był na minimalnym spalonym.

Druga połowa zaczeła nam się także od ataków Sparty. Swoje szanse na bramki mieli Tobiasz Piątek i Deniś Maćkowiak. Jednak obydwa strzały w niewielkiej odległości minęły bramkę Tarnovii. I gdy wydawało się, że gol dla gości jest kwestią czasu to gola zdobyła Tarnovia. Podanie w pole karne Dariusza Szopki trafiło na głowę Michała Olejniczaka, i ten wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. Od tego momentu mecz się wyrównał. Sparta zaczeła grać bardzo chaotycznie, bez ładu i wykorzystywała to Tarnovia. W 68 minucie świetną okazję po wyjściu sam na sam miał Kornel Derda, ale uderzenie obronił Jakub Prętki. Szanse dla gospodarzy mieli też Dariusz Piechocki i strzelec gola, czyli Olejniczak. Tarnovia jednak wyniku nie podwyższyła. Świetną okazję miał też w 87 minucie Derda po podaniu Artura Grajka. Gdy mecz zbliżał się do końca Sparta rzuciła się prawie całym zespołem do ataków. W 89 minucie szasne miał wprowadzony w drugiej połowie Artur Łochowicz, ale jego strzał obronił Burkiciak. W końcu w 90 minucie Sparta miała rzut wolny na 23 metrze. Do piłki podszedł Maćkowiak i pięknym strzałem dał gościom wyrównanie. Mecz jednak mogła wygrać Tarnovia bo jeszcze jedną szansę miał Derda, ale dobrą interwencją popisał się Prętki.

Mecz zakończył się remisem 1:1 i jest to chyba wynik zasłużony. Oczywiście Sparta miała większość meczu przewagę, ale jeśli gubi się rytm gry na prawie 30 minut to można się spodziewać, że meczu się nie wygra. Tarnovia zdobyła więc ważny punkt w walce o utrzymanie, a Sparta nadal w tym roku jest niepokonana.

Tarnovia II - Sparta Szamotuły 1:1 (0:0)